Jak długo żyje gończy polski?

Kupując psa, bardzo często zwracamy uwagę na średnią długość życia przedstawicieli konkretnych ras. Zależy nam na tym, aby pies był z nami jak najdłużej i dożył sędziwego wieku. Warto wybierać psy rasy gończy polski, które należą do grupy zwierząt długo żyjących. Jednocześnie należy pamiętać, że faktyczna długość życia zależy w dużej mierze od diety, prowadzonego stylu życia oraz profilaktyki zdrowotnej.
Marcin
gończy polski ile żyje

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu

Ile żyje gończy polski?

Gończy polski – ile żyje średnio pies tej rasy? Otóż statystyki pokazują, że jest on w stanie przeżyć nawet 14-15 lat, a więc zależy do grupy psów długo żyjących. Gończy polski będzie doskonałym wyborem dla osób, którym zależy nam tym, aby pupil jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem, wnosząc do naszego życia radość każdego dnia. Należy jednak pamiętać, że średnia długość życia to jedynie wartość orientacyjna – niektóre psy przeżywają ledwo 10 lat, inne dożywają nawet 20. Rozbieżność ta wynika między innymi z prowadzonego przez spa stylu życia. Podstawową zasadą jest duża dawka ruchu każdego dnia – przedstawiciele tej rasy uwielbiają pokonywać długie dystanse, co ma wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie fizyczne. Jeśli zaniedbamy ten aspekt, to może okazać się, że pies będzie miał spore problemy zdrowotne już w wieku 8-10 lat. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dieta – gończy polski powinien otrzymywać zróżnicowane posiłki, których podstawę stanowi karma o niskiej zawartości węglowodanów.

Regularne badania lekarskie

Gończy polski to rasa, która nie jest szczególnie podatna na choroby, stąd między innymi stosunkowo długa przeżywalność. Niemniej jednak ważne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia psa poprzez przeprowadzanie badań. Szczegółowe postępowanie każdorazowo zaleca weterynarz, do którego należy regularnie umawiać zwierzę. Zna on naszego psa, zatem jest w stanie zlecić odpowiednie badania kontrolne i profilaktyczne. Najczęściej psy rasy gończy polski cierpią na zapalenie uszu, czasami zdarzają im się drobne urazy – nie są to jednak schorzenia, które mają wpływ na długość życia zwierzęcia. Niemniej jednak nie należy zapominać, że psy te, jak i każdej innej rasy, mogą zachorować na nowotwór czy innego rodzaju przypadłości, wymagające pilnej interwencji lekarskiej. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, warto niezwłocznie udać się do weterynarza, który przeprowadzi niezbędne badania i podejmie decyzję odnośnie dalszego postępowania. Wczesna interwencja daje szansę nawet na pełne wyleczenie.

Zobacz też:  Gończy polski waga

Fot. via Wikipedia: Katarzyna Binka CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *