Gończy polski waga

Prawidłowa waga psa jest ważnym parametrem, który brany jest pod uwagę między innymi w kontekście oceny jego stanu zdrowia. Psy rasy gończy polski osiągają średnie wymiary, zatem ich waga nie powinna przekraczać 30 kg. Jaka jest prawidłowa waga psa gończy polski i co zrobić w przypadku ewentualnej nadwagi?
Marcin
gończy polski waga

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z

Normy wagowe rasy gończy polski

Gończy polski osiąga wymiary od 55 do 59 cm, natomiast suki są nieco mniejsze – ich standardowe wymiary mieszczą się w granicach 50-55 cm. Weterynarze oznaczają również przeciętną masę ciała, jaką powinny osiągać psy tej rasy. Otóż normy to mniej więcej od 22 do 26 kg. Suki zwykle ważą nieco mniej, jednak szacuje się, że waga nie powinna być niższa, niż 20 kg. Każde zwierzę jest inne, zatem i jego waga będzie kształtować się na nieco innym poziomie. Ważne są regularne kontrole u lekarza weterynarii, który oceni nie tylko stan zdrowia psa, ale również prawidłowość jego rozwoju. Należy pamiętać, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy gończy polski przybiera na wadze stosunkowo szybko, jednak później jego masa ciała stabilizuje się. W praktyce oznacza to, że przestaje on tyć, a zadaniem opiekuna jest pomóc zwierzęciu utrzymać prawidłową wagę. Pamiętajmy, że zarówno w przypadku ludzi, jak i psów nadwaga jest bardzo niebezpieczna, a co gorsza, trudno pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Weterynarze są zdania, że maksymalna waga psa rasy gończy polski nie powinna przekraczać 30 kg. W przeciwnym razie jego stawy i kręgosłup będą nadmiernie obciążone.

Jak postępować w przypadku nadwagi?

Waga gończych polskich to kwestia indywidualna, jednak jeśli psy zbliżają się do granicy nadwagi, należy podjąć odpowiednie kroki, aby psu nie przybywały już dodatkowe kilogramy. Gończy polski to rasa niezwykle aktywna, dlatego zazwyczaj nadwaga u tych psów nie wynika z niedostatecznej ilości ruchu (chyba, że właściciel nie zapewnia psu możliwości swobodnego wybiegania się każdego dnia), a z nieodpowiedniej diety. Ta powinna być oparta na pełnowartościowym białku, ograniczyć natomiast należy węglowodany. Jeśli nasz pies waży zbyt dużo, należy przyjrzeć się jego menu. Być może znajduje się w nim zbyt wiele posiłków bądź są one niewłaściwie skomponowane, nie dostarczając odpowiednich wartości odżywczych, a jedynie powodując tycie. Powinniśmy przede wszystkim ograniczyć ilość przekąsek podawanych zwierzęciu – mogą one stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Odchudzanie psa nie jest łatwym zadaniem, dlatego zanim przystąpimy do działania, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który prowadzi zwierzę i dobrze zna jego przyzwyczajenia żywieniowe. Pamiętajmy, że tak samo niebezpieczna jak nadwaga okazuje się niedowaga. Jeśli zwierzę nie przybiera na wadze, to być może jego dzienny bilans kaloryczny jest zbyt niski. Niemniej jednak w tym przypadku również lepiej nie działać na własną rękę – warto skonsultować sprawę z lekarzem, tak aby mieć pewność, że zwierzęciu nic nie dolega i nie wymaga ono terapii.

Zobacz też:  Gończy polski – choroby

Fot. via Wikipedia: Lukasz Stawiarski CC-BY-2.5



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *