Czy psy rasy gończy polski są agresywne?

Niektóre psy nie atakują właściwie nigdy, inne są w stanie zaatakować bez powodu, a pewne rasy jedynie głośno obszczekują nieznane im osoby, lecz nie są skłonne do ataku. Jak jest w przypadku psów rasy gończy polski? Czy są one w stanie zaatakować, nie mając ku temu powodu?
Marcin
czy gończy polski jest agresywny

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z

Złożony charakter psów rasy gończy polski

Osoby zainteresowane zakupem psa gończy polski, często zadają sobie pytanie o jego zachowania wobec domowników, a także wobec obcych ludzi. Niektórzy poszukują zwierzęcia, które w razie potrzeby ochroni ich posesję, innym natomiast zależy na tym, aby był on przyjaźnie nastawiony do domowników oraz ewentualnych gości. Czy gończy polski jest agresywny? Niestety, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza mając na uwadze złożoną naturę tego psa. Eksperci są zdania, że nie są to zwierzęta agresywne, co oznacza, że nie zaatakują, jeśli nie mają ku temu powodu. Niemniej jednak są one nieufne wobec obcych, dlatego z całą pewnością obszczekają (i to bardzo głośno) nieznajomego. Gończy polski doskonale sprawdzi się w roli psa alarmującego, lecz niekoniecznie będzie idealnym wyborem, jeśli poszukujemy psa obronnego. Jego głośne szczekanie może być także mylące, gdyż psy te bardzo często obszczekują nawet przechodniów, którzy nie mają zamiaru zbliżać się do posesji, a jedynie spacerują drogą czy chodnikiem. Z drugiej strony, gończy polski może zaatakować, jeśli będzie miał ku temu powód. Pies ten w sytuacji zagrożenia może okazać się agresywny.

Socjalizacja i umiejętności poznawcze gończych polskich

Chcąc stać się właścicielem psa gończy polski, należy zwrócić uwagę na jedną, ważną kwestię. To, jak pies będzie reagował w poszczególnych sytuacjach, zależy w dużej mierze od procesu socjalizacyjnego i nabywania umiejętności poznawczych. Istotna jest więc prawidłowa tresura psa, dzięki której będzie on wiedział, jak wyczuć zagrożenie i kiedy zareagować. Jest to bardzo ważny aspekt zwłaszcza w kontekście ewentualnych gości, którzy będą nas odwiedzać. Gończy polski zazwyczaj wita ich głośnym szczekaniem, jednak nie zaatakuje, jeśli zobaczy, że właściciel odnosi się w serdeczny sposób do zaproszonych. Po chwili pies zaczyna traktować gości z większą ufnością, zaprzestając szczekania. Zgodnie z powyższym, w prawidłowej adaptacji i socjalizacji psa niemałą rolę odgrywają jego właściciele. Jeśli zadbamy o to, aby poprawnie rozpoznawał zagrożenie, gończy polski nie będzie agresywny. Warto mieć na uwadze, ewentualna agresja dotyczy wyłącznie osób obcych – psy te nie atakują domowników.

Zobacz też:  Charakter psów rasy gończy polski

Fot. via Wikipedia: Jan Marciniak CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *