Gończy polski a koty

Każdy z nas dokładnie zna powiedzenie: „żyć jak pies z kotem”, które jednoznacznie wskazuje na to, że relacje pomiędzy tymi stworzeniami nie są najlepsze. Tymczasem okazuje się, że niektóre psy potrafią nawiązywać relację także z kotami. Jak jest w przypadku rasy gończy polski?
Marcin
gończy polski a koty

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z

Kot i pies w jednym domu?

Właściciele psów często mają wątpliwości, czy w ich domu może zamieszkać także kot – wynika to z niepewności, czy te dwa zwierzęcia będą się w stanie ze sobą porozumieć, a przynajmniej żyć tak, aby nie przeszkadzać sobie nawzajem. Tego typu wątpliwości wynikają z faktu, iż niektóre rasy psów nie akceptują kotów, podobnie jak nie wszystkie koty będą w stanie zaakceptować nowego lokatora w postaci psa. Tymczasem praktyka pokazuje, że pod jednym dachem może mieszkać zarówno pies, jak i kot. Czy podobnie jest w przypadku rasy gończy polski? Treserzy tej rasy twierdzą, że nie ma przeciwwskazań, aby gończy polski i kot zamieszkiwali w jednym domu. Wręcz przeciwnie – istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies myśliwski będzie w stanie nawiązać z kotem odpowiednią relację. Należy jednak zapewnić im odpowiednie warunku socjalizacyjne. Psie musi mieć do swojej dyspozycji stosowną przestrzeń, podobnie jak i kot. Zwierzęta te są w pewnych aspektach indywidualistami, dlatego nie można skazywać ich przez cały czas na swoje towarzystwo oraz zmuszać do dzielenia się wszystkim.

Od szczeniaka czy starszaka?

Wątpliwości, dotyczące wspólnego mieszkania psa i kota pojawiają się również na tle wieku obu zwierząt. Eksperci są zgodni co do tego, że najlepiej by było, gdyby zarówno pies, jak i kot trafili pod ten sam dach we wczesnych latach. Dzięki temu uczą się żyć razem niemalże od początku, a obecność innego zwierzęcia nie stanowi dla nich żadnego problemu – wręcz przeciwnie, wydaje się czymś zupełnie naturalnym. Niemniej jednak niewiele osób decyduje się na zakup psa rasy gończy polski i kota w tym samym czasie. Musimy mieć świadomość, że zarówno kotu, jak i psu trudno może być zaakceptować pojawienie się w domu nowego lokatora, zwłaszcza w przypadku wiekowych zwierząt. Nie przekreśla to oczywiście szansy na nawiązanie więzi, jednak cały proces może okazać się o wiele bardziej czasochłonny i wymagający większego poświęcenia ze strony opiekuna. Warto mieć świadomość, że gończy polski a koty to szeroki temat, a każde zwierzę ma swój własny, indywidualny charakter. Zazwyczaj nie ma pomiędzy zwierzętami większych nieporozumień, jednak należy zadbać o właściwą ich socjalizację.

Zobacz też:  Czy psy rasy gończy polski są agresywne?

Fot. główne: Malgorzata Gnoinska CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *