Charakter psów rasy gończy polski

Psy rasy gończy polski zostały stworzone z myślą o polowaniach, dlatego też posiadają one bardzo rozwinięte instynkty. Niemniej jednak na przestrzeni lat zwierzęta te udomowiono, a potencjalni właściciele często zwracają uwagę na ich charakter oraz typowe zachowania. Co warto wiedzieć o psach rasy gończy polski?
Marcin
gończy polski charakter

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z

Pies na polowania

Gończy polski to pies myśliwski, zatem jego instynkty silnie dają o sobie znać. Uwielbia aktywność fizyczną, każdego dnia musi zażyć odpowiednią dawkę ruchu. Jest bardzo pomocny w tropieniu zwierzyny, gdyż potrafi zmieniać ton głosu, w zależności od tego, na jaki gatunek poluje. Cechą szczególną tych psów jest wysoki poziom inteligencji oraz powaga i skupienie podczas pracy. Gończy polski doskonale sprawdzi się podczas polowań, jednak może również pełnić rolę psa stróżującego. Co ciekawe, jego głównym zadaniem jest ostrzeganie przez potencjalnym niebezpieczeństwem, lecz nie atakowanie. Napady agresji u przedstawicieli tej rasy praktycznie nie występują, a jeśli już mają miejsce, to wyłącznie w przypadku, gdy psy wyczują duże zagrożenie dla swojego zdrowia lub życia.

Trudny charakter psa gończy polski

Psi psycholodzy są zgodni co do tego, że gończy polski ma wyjątkowo trudny charakter. Wynika to między innymi z jego nieco dzikiej natury oraz wysokiego poczucia indywidualności. Nie oznacza to jednak, że psów nie można wyszkolić, aby następnie je udomowić. Wręcz przeciwnie – gończy polski jest bardzo chętny do nauki i zdobywania nowej wiedzy. Niemniej jednak trzeba mu przy tym okazać cierpliwość, a także zrozumienie. Właściciele będą musieli poświęcić swoim psom sporo czasu, a także energii, zanim te przystosują się do nowych warunków. Co ciekawe, gończy polski bardzo lubi czułości ze strony bliskich mu osób i bardzo chętnie je odwzajemnia. Z drugiej strony, jest bardzo nieufny w stosunku do obcych. Jeśli w domu pojawią się goście, to dobrze wyszkolony pies nie zaatakuje (może jedynie szczekać), jednak będzie bacznie obserwował reakcję właściciela, a następnie ją powieli. Jeśli ten serdecznie przyjmie nowe osoby, pies wkrótce się uspokoi. Niemniej jednak w przypadku intruzów może dojść nawet do ataków agresji, gdy pies wyczuje zagrożenie dla siebie bądź swojego właściciela.

Zobacz też:  Gończy polski a koty

Gończy polski a dzieci

Psy rasy gończy polskie maja bardzo dobry kontakt z dziećmi, oczywiście jeśli te nie są wobec nich agresywne. Kontakt zwierzęcia z młodszymi dziećmi powinien odbywać się w obecności osób dorosłych, gdyż nigdy do końca nie wiadomo, jak na psa zareaguje malec. Ze starszymi dziećmi gończy polski potrafi stworzyć niesamowitą więź, podobnie jak ze swoim właścicielem. Warto jednak mieć na uwadze, że aby do tego doszło, psa należy wyszkolić w odpowiedni sposób. Należy poświęcić mu sporo czasu i uwagi, a dodatkowo dobrze korzystać z oferty profesjonalnych szkoleń, prowadzonych przez specjalistów w dziedzinie psiego behawioryzmu. Dzięki temu gończy polski o wiele lepiej przystosuje się do nowych sytuacji i nauczy się odpowiednio reagować.

Fot. główne: Malgorzata Gnoinska CC-BY-2.5 (2004) via WikipediaZobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *