Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z
Dieta oparta na białku
Gończy polski to bardzo aktywny pies, który na co dzień potrzebuje sporej dawki ruchu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o spacer, a o możliwość wybiegania się i zaktywizowania do pracy wszystkich mięśni. Ostatecznie są to psy myśliwskie, zatem ruch to dla nich codzienność. Z tego powodu ich dieta musi dostarczać sporych dawek energii, której źródłem jest pełnowartościowe białko. Jak się okazuje, to ona stanowi podstawę psiego menu. Najlepiej, jeśli pochodzi ono z wysokiej jakości mięsa. Jeśli wybieramy dla psa karmę, to zadbajmy o to, aby zawartość białka była w niej jak najwyższa. Należy natomiast unikać węglowodanów, których w przypadku psów źródłem są przede wszystkim produkty zbożowe. Najczęściej znajdują się one w wątpliwej jakości karmach, których wręcz stanowią podstawę. Gończy polski owszem, spożyje posiłek na nich oparty, jednak nie dostarczy mu on cennych składników odżywczych. Unikajmy także karm, w których znajdują się duże ilości konserwantów czy barwników.
Posiłki przygotowywane w domu
Nie ma przeciwwskazań, aby psy rasy gończy polski spożywały posiłki, które przygotuje dla nich ich właściciel. Podobnie jak w przypadku karmy, kluczowa będzie w nich zawartość białka, pochodząca z pełnowartościowego mięsa. Unikajmy natomiast podawania zwierzęciu ryżu, makaronu czy innych produktów, które dostarczają w głównej mierze węglowodany, pomijając przy tym cenne białko. Domowe posiłki są zalecane zwłaszcza psom, które na co dzień zażywają naprawdę sporych dawek ruchu. W ich przypadku ilość białka dostarczana wraz z karmą może okazać się niewystarczająca. Niemniej jednak samodzielne przygotowywanie dań wymaga od właściciela niemałego zaangażowania. Jest czasochłonne, a ponadto musi on posiadać dużą wiedzę dotyczącą żywienia psów rasowych. Możemy także podawać posiłki domowe na zmianę z karmą, dbając oczywiście o to, aby dieta dostarczała wszelkie niezbędne składniki odżywcze.
Przekąski dla psów – tak czy nie?
Wiele wątpliwości pojawia się na tle popularnych przekąsek dla psów, które pupile wręcz uwielbiają. Można je porównać niejako do słodyczy, które – choć smaczne – niekoniecznie dostarczają wszelkich, niezbędnych składników odżywczych. Czy możemy podawać je gończym polskim? Na ogół nie ma ku temu przeciwwskazań, jednak należy zadbać o to, aby kaloryczność przekąsek wynosiła nie więcej, niż 10% ogólnego bilansu energetycznego. Dzięki temu mamy pewność, że pupil nie spożywa zbyt dużych ilości kalorii. Ponadto powinniśmy wybierać pełnowartościowe przekąski, przeznaczone właśnie dla psów rasowych. Niektórzy przygotowują je nawet samodzielnie, w domowym zaciszu, co oczywiście jest dobrym rozwiązaniem, jednak tak jak w przypadku posiłków, musimy zwrócić uwagę na odpowiedni skład przekąsek.
Fot. via Wikipedia: Andrzej Wtorek CC-BY-2.5