Co jedzą psy rasy gończy polski?

Dieta psów rasowych wydaje się wymagająca, jednak nie jest tak w przypadków psów rasy gończy polski. Są one tolerancyjne pod kątem podawanych im posiłków, choć oczywiście prawidłowa dieta w znaczący sposób wpiera ich prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie organizmu. Co jedzą gończy polski?
Marcin
gończy polski co jedzą

Dieta oparta na białku

Gończy polski to bardzo aktywny pies, który na co dzień potrzebuje sporej dawki ruchu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o spacer, a o możliwość wybiegania się i zaktywizowania do pracy wszystkich mięśni. Ostatecznie są to psy myśliwskie, zatem ruch to dla nich codzienność. Z tego powodu ich dieta musi dostarczać sporych dawek energii, której źródłem jest pełnowartościowe białko. Jak się okazuje, to ona stanowi podstawę psiego menu. Najlepiej, jeśli pochodzi ono z wysokiej jakości mięsa. Jeśli wybieramy dla psa karmę, to zadbajmy o to, aby zawartość białka była w niej jak najwyższa. Należy natomiast unikać węglowodanów, których w przypadku psów źródłem są przede wszystkim produkty zbożowe. Najczęściej znajdują się one w wątpliwej jakości karmach, których wręcz stanowią podstawę. Gończy polski owszem, spożyje posiłek na nich oparty, jednak nie dostarczy mu on cennych składników odżywczych. Unikajmy także karm, w których znajdują się duże ilości konserwantów czy barwników.

Posiłki przygotowywane w domu

Nie ma przeciwwskazań, aby psy rasy gończy polski spożywały posiłki, które przygotuje dla nich ich właściciel. Podobnie jak w przypadku karmy, kluczowa będzie w nich zawartość białka, pochodząca z pełnowartościowego mięsa. Unikajmy natomiast podawania zwierzęciu ryżu, makaronu czy innych produktów, które dostarczają w głównej mierze węglowodany, pomijając przy tym cenne białko. Domowe posiłki są zalecane zwłaszcza psom, które na co dzień zażywają naprawdę sporych dawek ruchu. W ich przypadku ilość białka dostarczana wraz z karmą może okazać się niewystarczająca. Niemniej jednak samodzielne przygotowywanie dań wymaga od właściciela niemałego zaangażowania. Jest czasochłonne, a ponadto musi on posiadać dużą wiedzę dotyczącą żywienia psów rasowych. Możemy także podawać posiłki domowe na zmianę z karmą, dbając oczywiście o to, aby dieta dostarczała wszelkie niezbędne składniki odżywcze.

Zobacz też:  Jaką karmę wybrać dla gończego polskiego?

Przekąski dla psów – tak czy nie?

Wiele wątpliwości pojawia się na tle popularnych przekąsek dla psów, które pupile wręcz uwielbiają. Można je porównać niejako do słodyczy, które – choć smaczne – niekoniecznie dostarczają wszelkich, niezbędnych składników odżywczych. Czy możemy podawać je gończym polskim? Na ogół nie ma ku temu przeciwwskazań, jednak należy zadbać o to, aby kaloryczność przekąsek wynosiła nie więcej, niż 10% ogólnego bilansu energetycznego. Dzięki temu mamy pewność, że pupil nie spożywa zbyt dużych ilości kalorii. Ponadto powinniśmy wybierać pełnowartościowe przekąski, przeznaczone właśnie dla psów rasowych. Niektórzy przygotowują je nawet samodzielnie, w domowym zaciszu, co oczywiście jest dobrym rozwiązaniem, jednak tak jak w przypadku posiłków, musimy zwrócić uwagę na odpowiedni skład przekąsek.

Fot. via Wikipedia: Andrzej Wtorek CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *