Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z kielpin-wet.pl
Pierwsze kilka miesięcy życia
W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia gończy polski rozwija się niezwykle intensywnie. Mowa tutaj nie tylko o rozwoju fizycznym, ale również umysłowym. Silnie rozwinięte instynkty prędzej czy później dadzą o sobie znać, dlatego też tresurę warto rozpocząć jak najwcześniej. Obecnie dla właścicieli gończych polskich organizowane są różnego typu szkolenia, w których uczestniczą wraz z psem. Prowadzą je specjaliści z zakresu psychologii i zachowań zwierząt. Niemniej jednak bardzo istotna jest również samodzielna praca ze zwierzęciem, stosując się do wskazówek, udzielonych przez tresera.
Dlaczego wychowanie psa jest tak istotne?
Właściciele psów rasy gończy polski muszą być świadomi tego, że pies ten wymaga z ich strony odpowiedniego podejścia. Trzeba przede wszystkim nauczyć go reagować w konkretnych sytuacjach, na przykład gdy w domu pojawiają się goście. Gończy polski to z natury pies bardzo nieufny, który przywiązuje się do swojego właściciela, lecz pozostałe osoby traktuje jak potencjalnych wrogów. Rzadko jednak atakuje bez przyczyny, choć oczywiście musimy odpowiednio wytresować psa, pokazując mu jednocześnie prawidłowe wzorce zachowań. Jeśli nie będziemy go szkolić, go głosu dojdą instynkty, które u tej rasy są szczególnie mocno rozwinięte. Dlatego też bardzo ważna jest praca ze zwierzęciem już w wieku szczenięcym. Istotna jest regularność – szkolenia muszą odbywać się w określonym czasie, a jednocześnie właściciel musi pracować z psem na własną rękę.
Porady dla właścicieli psów gończy polski
Gończy polski – jak go wychować? Na co zwrócić szczególną uwagę? Te i podobne pytania zadają sobie osoby, które zamierzają kupić psa tej rasy bądź niedawno stały się jego właścicielami. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że pies ten potrzebuje dużo uwagi i zainteresowania ze strony swojego właściciela. Należy poświęcić mu odpowiednio dużo czasu na tresurę, zabawę i szkolenia. Samodzielne wytresowanie psa może być trudne, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy pupil myśliwski. Dlatego też warto uczestniczyć w dedykowanych szkoleniach, prowadzonych przez profesjonalistów. Jeśli podczas treningów cokolwiek nas zaniepokoi bądź nie jesteśmy pewni efektów, jakie te przynoszą, zawsze możemy poprosić o poradę i indywidualną pracę psychologa z psem. Jednocześnie należy pamiętać, że samo wychowanie psa to proces – oczekiwanych zachowań nie jesteśmy w stanie wypracować w kilka tygodni, zwłaszcza że pies dopiero socjalizuje się i uczy przebywać w domowych warunkach. Ponadto musimy zapewnić mu odpowiednie warunki rozwoju, dbając o prawidłową dietę oraz codzienną, dużą dawkę aktywności fizycznej.
Fot. via Wikipedia: Lukasz Stawiarski CC-BY-2.5
Zobacz także: