Gończy polski problemy

Psy rasy gończy polski uznawane są za trudne, głównie ze względu na ich charakter. Z jednej strony nie należy się temu dziwić, gdyż są to przecież psy myśliwskie, z drugiej strony właściciele muszą odpowiednio podejść do swoich pupilów, tak aby przystosować ich do codziennych sytuacji. Jakie potencjalne problemy mogą oni napotkać?
Marcin
gończy polski problemy

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z

Charakter trudny do poskromienia

Psy rasy gończy polski mają stosunkowo trudny charakter, bowiem są one indywidualistami. Lubią działać w pojedynkę, wykorzystując swoje instynkty – nic w tym dziwnego, gdyż są to psy myśliwskie. Niemniej jednak właściciele mogą mieć niemały problem z ich udomowieniem. Pies ten potrzebuje przede wszystkim dużej ilości uwagi, zrozumienia i empatii. Właściciele muszą nastawić się na ciężką i czasochłonną pracę, która polega przede wszystkim na szkoleniu psa i przystosowywaniu go do zwykłych, codziennych sytuacji. Przykładowo, gończy polski jest bardzo nieufny w stosunku do obcych, nawet do osób, które odwiedzają nas w mieszkaniu. Pies ten każdego traktuje jak potencjalnego wroga, a więc przede wszystkim głośno go obszczekuje, lecz jednocześnie nie jest agresywny. Niemniej jednak tego typu zachowanie może być na dłuższą metę uciążliwe, dlatego należy nauczyć psa, jak zachować się w stosunku do obcych, wobec których sami jesteśmy życzliwi.

Potrzeba aktywności fizycznej

Problemy gończych polskich objawiać się mogą także w przypadku, gdy nie będą one miały możliwości swobodnego wybiegania się. Warto mieć na uwadze, że pies ten każdego dnia potrzebuje naprawdę sporej dawki ruchu, dlatego też należy zabrać go na długi spacer, na przykład na polanę czy do lasu. Tam będzie mógł zażyć aktywności fizycznej, jednocześnie nie przeszkadzając innym. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu dużej ilości ruchu. Może mieć to miejsce na przykład w czasie choroby czy wyjazdu weekendowego. Pamiętajmy, że pies ten ma szczególne potrzeby – nie chodzi tutaj wyłącznie o wyjście na spacer, a o potrzebną mu dawkę ruchu. Dlatego też, jeśli sami nie jesteśmy w stanie wyprowadzić go na dwór, poprośmy o pomoc bliską osobę, którą zna i której ufa także nasz pupil.

Zobacz też:  Gończy polski szczeniak

Potencjalne problemy zdrowotne

Gończy polski to pies stosunkowo odporny, który choruje niezwykle rzadko. Pomimo, iż jest rasowy, nie podaje się typowych chorób, na które może zapadać, zwłaszcza w kontekście poważniejszych schorzeń. Niemniej jednak psy te, ze względu na to, iż są bardzo aktywne, mogą doznawać różnego typu urazów i złamań. Co gorsza, nieodpowiednio wyleczone, będą się odnawiać. Warto więc, w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, postępować zgodnie z zaleceniami weterynarza, tak aby uniknąć kolejnych problemów. Gończy polski może również łapać infekcje ucha, które również wymagają interwencji lekarza weterynarii.

Gończy polski a inne zwierzęta

Gończy polski może mieć problem z zaakceptowaniem innych zwierząt, zwłaszcza jeśli to pies został udomowiony w pierwszej kolejności. Być może nie będzie chciał on wpuścić innego zwierzęcia na terytorium, które uważa za swoje własne. Niemniej jednak w takim przypadku pomóc może odpowiednia socjalizacja zwierzęcia. Ważne jest tutaj przede wszystkim podejście właściciela, który zadba o to, aby zarówno pies, jak i nowe zwierzę mieli właściwe warunki do życia i rozwoju. Pomocna może okazać się też wizyta u psiego psychologa, który w razie problemów podpowie, jak postępować w czasie adaptacji.

Fot. via Wikipedia: Anna Wardziak CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *