Jak ułożyć gończego polskiego?

Gończy polski to oddany i bardzo inteligentny pies, jednak nie da się ukryć, że ma on swój charakter, a do tego jest indywidualistą. To natomiast sprawia, że jego odpowiednie ułożenie jest naprawdę trudne, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i energii. Jak ułożyć gończego polskiego, tak aby w jak największym stopniu go udomowić?
Marcin
jak ułożyć gończego polskiego

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z

Instynkt łowiecki trudny do poskromienia

Gończy polski to pies, którego główną rolą jest udział w polowaniach, zatem nic dziwnego, że instynkt łowieckie jest w nim szczególnie mocno rozwinięty. Należy jednak mieć świadomość, że jednocześnie będzie on trudny do poskromienia. Udomawianie psa powinno mieć miejsce w wieku szczenięcym, ucząc go odpowiednich zachowań oraz przyzwyczajeń. Faktem jest, iż gończy polski uwielbia dominować, zatem przede wszystkim trzeba nauczyć go posłuszeństwa. Zazwyczaj jest on posłuszny jednej osobie, swojemu właścicielowi, choć może również słuchać osób, które na przykład wspólnie z nim uczestniczą w szkoleniach. Owe szkolenia są bardzo ważnym elementem tresury psa. Większości efektów nie jesteśmy w stanie osiągnąć we własnym zakresie, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy mamy do czynienia z psem myśliwskim. Szkolenia trwają najczęściej kilka tygodni i są bardzo pomocne zarówno psom, jak i ich właścicielom. Ci bowiem dostają cenne wskazówki dotyczące tego, jak postępować ze zwierzęciem w domowym zaciszu, jakie zachowania można akceptować, a które należy modyfikować. W tym wszystkim bardzo istotna jest właśnie praca własna – samo szkolenie wskazuje jedynie drogę, jednak to od postawy opiekuna zależy, jak wytresowany będzie gończy polski.

Dużo ruchu na co dzień

Gończy polski to pies, który każdego dnia potrzebuje solidnej dawki ruchu. Mowa tutaj nie o krótkim spacerze czy bieganiu w przydomowym ogródku, a przede wszystkim o możliwości wybiegania się na większych przestrzeniach, nawet przez kilka godzin dziennie. Brak ruchu oddziałuje nie tylko na zdrowie fizyczne psa, ale również na jego psychikę. Jeśli zamkniemy go w przysłowiowych czterech ścianach, to z czasem może on zacząć traktować właścicieli jak swoich wrogów, którzy nie spełniają jego podstawowej potrzeby. Co ciekawe, gończy polski uwielbia brać udział w polowaniach, nawet w „sztucznych” warunkach. Należy jednak zadbać, aby zanadto nie rozbudzić w nim instynktu łowieckiego, który niezwykle trudno będzie poskromić.

Zobacz też:  Gończy polski problemy

Wychowanie z dziećmi i zwierzęciem

Zaakceptowanie dziecka bądź innego psa nie sprawia gończemu polskiemu większego problemu, jednak dobrze, jeśli zwierzę od początku przystosowywane jest do tychże osobników. Tymczasem pojawienie się w domu psa lub małego dziecka może być dla gończego trudne, dlatego należy podjąć odpowiednie działania, mające na celu socjalizację. Nawet jeśli wydaje nam się, że gończy polski zaakceptował malucha, to nie należy zostawiać małych dzieci sam na sam ze zwierzęciem. Kontakt powinien odbywać się pod okiem osoby dorosłej, najlepiej właściciela, któremu pies jest posłuszny.

Zachowania w stosunku do obcych

Szkolenia gończych polskich polegają również na nauczeniu psa akceptowania innych, obcych osób. Z natury są one nieufne, zatem początkowo z pewnością będą obszczekiwać gości czy nawet przechodniów. Niemniej jednak należy pracować ze zwierzęciem i pokazywać mu, że jeśli właściciel akceptuje daną osobę, to pies również powinien. Gończy polski z reguły nie atakuje bez powody, jednak elementarną częścią szkoleń powinna być również nauka opanowania agresji – zarówno dla psa, jak i dla jego właściciela, tak aby ten wiedział, jak poradzić sobie w razie ataku.

Fot. via Wikipedia – I, Piotr Wesołowski, CC BY 2.5



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *