Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie
Duża ilość białka, małe ilości węglowodanów
Z medycznego punktu widzenia gończy polski może otrzymywać karmę zarówno mokrą, jak i suchą, jednak należy przede wszystkim skupić się na jej składzie. Ze względu na to, że jest to pies niezwykle aktywny, pożywienie musi zawierać duże ilości białka, najlepiej pochodzące z wysokiej jakości mięsa. Należy natomiast unikać dużych dawek węglowodanów – energia w rzeczywistości pochodzi właśnie z białka. Nie wybierajmy dla naszego pupila karm, zawierających duże ilości zbóż. Niewskazane są również konserwanty, barwiki i innego rodzaju zapychacze, które często znajdują się w składzie karm niskiej jakości.
Specjalne potrzeby żywieniowe gończych polskich?
Gończy polski, choć jest psem rasowym, nie ma szczególnych potrzeb żywieniowych. Wynika to między innymi z jego dużej odporności na choroby oraz wytrzymałości organizmu. Nie musimy więc stosować specjalistycznych diet czy dobierać dedykowanych karm – ważne, aby ta, którą wybierzemy, miała pop prostu dobry skład. Możemy podawać na zmianę karmę mokrą i suchą, jednak pamiętajmy, że w przypadku tej drugiej musimy jeszcze zadbać o odpowiednie ilości wody w diecie pupila. Tymczasem liczba posiłków, ich szczegółowy skład oraz rozkład w ciągu dnia zależą w dużej mierze od wieku psa, jego masy, wzrostu czy stylu życia, jaki prowadzi. Przyjmuje się, że gończy polski potrzebuje każdego dnia spożytkować swoją energię, a ze względu na dużą ilość ruchu, należy dostarczać jego organizmowi odpowiednich ilości pełnowartościowego białka. W kontekście żywienia należy jednak przestrzegać zaleceń weterynarza, który prowadzi zwierzę, zatem doskonale zna jego upodobania oraz przyzwyczajenia.
Karma dla psa czy jedzenie przygotowywane w domu?
Wybór karm, które będą odpowiednie dla gończych polskich, jest obecnie bardzo duży. Ciekawe propozycje znajdziemy zarówno wśród karm suchych, jak i mokrych, dlatego spokojnie możemy poprzestać na wybieraniu dla naszych pupili produktów gotowych. Niemniej jednak psy dietetycy uważają, że nie ma przeciwwskazań do tego, aby samodzielnie przygotowywać zwierzęciu posiłki w domu. Indywidualnie dobrana dieta, bazująca na składnikach potrzebnych psu, niewątpliwie jest bardzo zdrowa, lecz z drugiej strony wymaga od właściciela poświęcenia sporej ilości czasu i posiadania dużej wiedzy w zakresie żywienia gończych polskich. Rozwiązaniem pośrednim jest przygotowywanie posiłków w domowych warunkach łączonych z podawaniem psu gotowych karm suchych bądź mokrych. Tutaj jednak ponownie musimy rozważyć, jaka karma dla gończego polskiego będzie najlepszym wyborem, mając też na uwadze posiłki, które przygotowujemy we własnym zakresie.
Fot. via Wikipedia: E.Ziolek CC-BY-2.5
Zobacz także: