Gończy polski szczeniak

Osoby zainteresowane zakupem psów rasy gończy polski, najczęściej wybierają szczenięta z renomowanych hodowli. Psy w młodym wieku można udomowić, a ich szkolenie – choć wymaga sporej ilości czasu i energii – przynosi lepsze efekty. Co warto wiedzieć o szczeniętach rasy gończy polski?
Marcin
gończy polski szczeniak

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z

Ile trzeba zapłacić za szczenię?

Zanim zaczniemy przeglądać imiona dla psów, warto skupić się na cenie, jaką renomowane hodowle proponują za szczenięta rasy gończy polski. Koszty są w tym przypadku porównywalne, bez względu na rejon kraju czy wielkość hodowli. Najczęściej za szczeniaka trzeba będzie zapłacić od 2000 zł do 2500 zł, jednak obecnie ceny oscylują raczej wokół górnej granicy. Warto wziąć pod uwagę, że sama cena zakupu to nie wszystko – musimy dodatkowo nabyć wyprawkę dla szczeniaka, w skład której wchodzą: karma, miski, koce, posłanie, podstawowe artykuły pielęgnacyjne.

Szkolenie szczeniąt

Gończy polski to pies myśliwski, z bardzo rozwiniętymi instynktami. Warto wziąć to pod uwagę, decydując się na jego zakup. Udomowienie psa oraz przystosowanie go do nowych warunków są jak najbardziej możliwe, jednak wymagają sporej ilości nakładów energii i czasu ze strony opiekuna. W praktyce oznacza to, że szczenię już od pierwszych miesięcy powinno rozpocząć intensywne szkolenie. Dobrze, jeśli odbywa się ono pod okiem doświadczonego psychologa psiego bądź specjalisty ds. behawioryzmu psów. Wbrew pozorom samodzielna tresura psa tej rasy jest trudna, zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z psami myśliwskimi, nie znamy ich nawyków i przyzwyczajeń. Im szybciej rozpoczniemy szkolenie, tym większa szansa na to, że uda nam się w krótkim czasie udomowić zwierzę. Szczenięta dobrze czują się w towarzystwie domowników, których maja okazję poznać od samego początku, dlatego ważne, aby w momencie przyprowadzenia psa do mieszkania przebywali w nim wszyscy. Gończy polski jest w stanie zaakceptować dzieci oraz inne zwierzęta, lecz dobrze, aby od początku miał z nimi kontakt – stwarza to znacznie lepsze warunki socjalizacji.

Zobacz też:  Jak wychować psa rasy gończy polski?

Rozwój szczeniąt rasy gończy polski

Pierwsze miesiące życia szczeniąt rasy gończy polski są niezwykle intensywne, zwłaszcza pod kątem rozwoju. W tym czasie zwierzę z małego szczeniaczka przeistacza się w niemal w pełni dojrzałego osobnika. Cykl rozwojowy tychże psów przebiega najintensywniej zwłaszcza w pierwszym roku życia, choć niektóre gończe polskie przestają rosnąć dopiero po dwóch latach – jest to kwestia indywidualna i zależy od predyspozycji własnych konkretnego zwierzęcia. Niemniej jednak szacuje się, że średni czas wzrostu wynosi 18 miesięcy. W tym okresie należy dbać o zdrowie zwierzęcia, regularnie odwiedzając weterynarza. Należy także przestrzegać odpowiedniej diety – posiłki szczeniąt, tak samo jak dorosłych psów, muszą być oparte na pełnowartościowym białku. Unikajmy natomiast podawania kolejnych porcji węglowodanów, które nie są konieczne psu tej rasy. Warto wybierać karmę dedykowaną szczeniętom, jednak możemy również przygotowywać posiłki w domu, we własnym zakresie. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, aby były one wartościowe, zatem samodzielne żywienie psa wymaga z naszej strony profesjonalnego podejścia i nabycia odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, tak aby zapewnić mu pełnowartościowe posiłki i zapobiegać niedoborom.

Pielęgnacja szczeniąt rasy gończy polski

Psy rasy gończy polski nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, nawet w wieku szczenięcym. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, aby regularnie rozczesywać sierść zwierzęcia – do tego zabiegu warto przyzwyczajać szczeniaka już od pierwszych miesięcy życia. Ponadto pies musi być stosunkowo często kąpany, głównie ze względu na fakt, iż jest on bardzo aktywny, a dodatkowo porusza się po lasach, polanach czy parkach (psy rasy gończy polskie potrzebują sporej dawki ruchu każdego dnia – zasada ta dotyczy nie tylko dorosłych psów, ale również szczeniąt). Do kąpieli również warto przyzwyczajać gończego polskiego już od najmłodszych lat, tak aby jako dorosły pies nie miał z nimi większego problemu.

Zobacz też:  Jak ułożyć gończego polskiego?

Fot. Maja Lewczuk-Ingarden CC-BY-2.5 via Wikipedia



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *