Gończy polski brązowy

Psy rasy gończy polski miewają różne umaszczenie. Najczęściej występuje ono w kolorze czarnym z podpalenie, jednak może również mieć barwę rudą bądź czekoladową. To właśnie ten ostatni kolor jest bardzo pożądane przez potencjalnych właścicieli. Co należy wiedzieć o czekoladowych psach rasy gończy polski? Jak je pielęgnować w odpowiedni sposób?
Marcin
gończy polski brązowy

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z jakipupil.pl

Jeden kolor, różne nazwy

Nazwa koloru umaszczenia w przypadku gończych polskich może być myląca, zwłaszcza jeżeli chcemy kupić psa w kolorze brązowym. Jeśli chodzi o gończych polskich, to nazwa koloru funkcjonuje w trzech odmianach – brązowy, czekoladowy oraz brown tan. Choć poszczególne nazwy mogą sugerować, że są to zupełnie inne kolory, w rzeczywistości chodzi o tę samą barwę. Jak wygląda ona tak naprawdę? Ostatecznie kolor brązowy może mieć różne odcienie, natomiast czekoladowy jednoznacznie kojarzy się z barwą, wpadającą niemalże w czerń. Tymczasem gończy polski brązowy, czy jak inaczej mówimy czekoladowy, najczęściej ma kolor w tonacji średniego brązu. Oznacza to, że nie wpada on w rudy czy nawet pomarańczowy, lecz z drugiej strony sierść nie ma barwy głębokiej, przypominającej niejako gorzką czekoladę. Warto jednocześnie pamiętać, że każdy pies jest nieco inny, zatem różny może mieć także odcień umaszczenia. Jeśli dobrze poszukamy, to w hodowlach znajdziemy i takie w ciemniejszych barwach.

Jak odpowiednio pielęgnować brązowe umaszczenie psa rasy gończy polski?

Właściciele psów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja sierści pupila. Niektóre rasy wymagają specjalistycznego podejścia oraz stosunkowo częstych wizyt u psiego fryzjera, jednak inaczej jest w przypadku gończych polskich. Psy te nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnowanie sierści, i to bez względu na to, jaki kolor ma ich umaszczenie. Właściciele muszą pamiętać o regularnych kąpielach, które powinny mieć miejsce przynajmniej raz w tygodniu, a w razie potrzeby także częściej. Możemy wybierać szampony bądź innego typu środki myjące, przeznaczone dla psów o brązowej sierści, co pozwoli ją pielęgnować w jeszcze lepszy sposób, nadając jej dodatkowo blask. Warto mieć na uwadze, że pies ten potrzebuje sporej dawki ruchu, najlepiej w lesie, zatem do jego sierści może przyczepiać się kurz, piasek czy innego rodzaju brud. Częste kąpiele pomagają dbać nie tylko o sierść, ale również o prawidłową higienę zwierzęcia. Jednocześnie należy pamiętać o regularnym rozczesywaniu włosów, najlepiej przy pomocy specjalistycznej szczotki. Zawsze czeszemy z włosem, nigdy pod włos. Rozczesywanie sierści powinno mieć miejsce, podobnie jak kąpiel, przynajmniej raz w tygodniu, choć oczywiście możemy to robić częściej, w miarę naszych możliwości. Nie wszystkie psy lubią czynności pielęgnacyjne, jednak są one konieczne, jeśli zależy nam na tym, aby sierść zwierzęcia pięknie się prezentowała. Co ważne, pielęgnacja psa gończy polski wygląda tak samo, bez względu na to, jaki kolor ma jego umaszczenie.

Zobacz też:  Gończy polski i podobne rasy

Fot. via Wikipedia: Lukasz Stawiarski CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też