Umaszczenie psów rasy gończy polski

Rodzaj umaszczenia psa to jeden z ważniejszych aspektów, na jaki zwracają uwagę potencjalni właściciele. Należy ocenić nie tylko jego wygląd, ale również odpowiednio podjeść do pielęgnacji sierści. Co warto wiedzieć o umaszczeniu psów rasy gończy polski?
Marcin
gończy polski umaszczenie

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z

Gładka i błyszcząca sierść

Cechą charakterystyczną psów rasy gończy polski jest ich sierść. W przypadku dorosłych, zdrowych psów powinna być ona gładka i sztywna, ze zwartym podszerstkiem. Doskonale przylega ona do ciała, natomiast włosy są stosunkowo krótkie. Nietrudno zauważyć, że odpowiednio pielęgnowany włos pięknie się błyszczy, i to nie tylko w promieniach słońca. W okolicach uszu i oczu włosy są niezwykle delikatne, dlatego należy postępować z nimi bardzo ostrożnie. Ze względu na to, że włosy zwierzęcia są krótkie i trudno je nastroszyć, pielęgnacja sierści nie jest specjalnie skomplikowana.

Umaszczenie gończych polskich

Najczęściej występującym umaszczeniem w przypadku tej rasy jest czarne z podpaleniem. Jest ono bardzo charakterystyczne właśnie dla gończych polskich, niemniej jednak nie jest to jedyny kolor sierści, jaki można spotkać. Wzorzec dopuszcza również barwę czekoladową, co oznacza, że umaszczenie ma kolor ciemnobrązowy. Czasami umaszczenie gończych polskich ma kolor rudy, jednak jest ono obserwowane niezwykle rzadko. Co ciekawe, cena psa nie różni się w zależności od tego, jaki kolor ma jego umaszczenie. Choć rude zdarza się stosunkowo rzadko, to pies z tego rodzaju umaszczeniem nie jest droższy od gończego polskiego z umaszczeniem czarnym. Interesujące jest to, że obecnie potencjalni właściciele najchętniej kupują psy w kolorze czekoladowym, który w języku oficjalnym występuje jako „brown tan”.

Jak pielęgnować sierść psa rasy gończy polski?

Umaszczenie gończych polskich sprawia, że ich pielęgnacja nie jest trudnym zadaniem. Nie trzeba więc być ekspertem w tej dziedzinie ani też korzystać z usług psiego fryzjera (oczywiście, czasami należy podciąć włosy), aby w odpowiedni sposób zadbać o zwierzę. Sierść wymaga dokładnego wyczesywania włosianą, ewentualnie gumową szczotką. Podszerstek należy natomiast przeczesywać grzebieniem bądź trymerem. Czesać należy z włosem – nigdy pod włos, gdyż w ten sposób możemy go uszkodzić. Co ważne, zabiegi pielęgnacyjne powinny mieć miejsce przynajmniej raz w tygodniu, jednak im częściej, tym oczywiście lepiej. Bardzo istotne jest również częste kąpanie psa. Warto mieć na uwadze, że choć nie wszystkie lubią tego typu zabiegi, to właśnie dzięki nim oraz regularnemu czesaniu sierść jest zadbana i pięknie się prezentuje. Częste kąpiele mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie pomagają pozbyć się zabrudzeń, takich jak kurz, piasek czy pył. Do kąpieli wybieramy produkty delikatne, przeznaczone do pielęgnacji psów rasowych. Niektóre z nich dedykowane są nawet psom z konkretnym rodzajem umaszczenia, lepiej dbając tym samym o idealnie prezentujący się, naturalny kolor. Choć pielęgnacja gończych polskich nie jest skomplikowana, należy tutaj pamiętać o regularności.

Zobacz też:  Gończy polski czekoladowy

Fot. via Wikipedia: Malgorzata Gnoinska CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też