Gończy polski rudy

Umaszczenie psa rasy gończy polski najczęściej jest czarne z delikatnym podpaleniem. Niemniej jednak występują również odmiany z umaszczeniem czekoladowym oraz rudym. Kolor rudy nie jest zbyt popularny w przypadku tej rasy, a wręcz przeciwnie – występuje bardzo rzadko. Co warto wiedzieć o rudych gończych polskich?
Marcin
Gończy polski rudy

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z jamnikizlanu.pl

Gończy polski rudy – cena

Gończy polski rudy występuje stosunkowo rzadko – najczęściej spotyka się umaszczenie w kolorze czarnym, ewentualnie także czekoladowym. Tymczasem, chcąc kupić rudego gończego polskiego, będziemy musieli nieco bardziej się natrudzić. Nie ulega wątpliwości, że nie każda hodowla w Polsce oferuj tego rodzaju zwierzęta. Co ciekawe, nie oznacza to jednocześnie, że cena gończych polskich z rudym umaszczeniem będzie wyższa, niż w przypadku pozostałych. W rzeczywistości gończy polski kosztuje najczęściej 2500 zł, choć można też znaleźć hodowle, sprzedające psy w cenie około 2000 zł. Nie ma tutaj większego znaczenia, jakie dokładnie umaszczenie posiada konkretny pies – ceny utrzymują się na w miarę stabilnym, choć dosyć wysokim poziomie. Chcąc zakupić psa rasy gończy polski rudego, warto mieć na uwadze, że ze względu na dosyć nietypowy kolor, może być on mylony z psami innych ras. Wykorzystują to właściciele pseudohodowli, z których oferty korzystają najczęściej osoby, niemające większego doświadczenia w zakupie psa. Aby mieć pewność, że rzeczywiście kupujemy zwierzę rasy gończy polski, warto poprosić o przedstawienie metryki rodziców oraz szczegółowych dokumentów, dotyczących konkretnego psa.

Pielęgnacja gończych polskich rudych – na czym polega?

Pielęgnacja psa rasy gończy polski nie jest szczególnie skomplikowana. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż posiadają one krótkie, dobrze przylegające do ciała włosy, które trudno nastroszyć. W rzeczywistości wystarczy tylko regularnie je czesać, najlepiej kilka razy w tygodniu. Bardzo ważne są także kąpiele, które powinny mieć miejsce tak często, jak to konieczne. Wiele zależy tutaj od tego, w jakich warunkach na co dzień przebywa zwierzę i po jakich terenach biega. Należy pamiętać, że psy rasy gończy polski potrzebują dużo ruchu, najlepiej w lesie, w warunkach zbliżonych do tych, które mają miejsce na polowaniach. Niemniej jednak zwierzęta często wracają ze spacerów brudne, dlatego należy pozbyć się z sierści resztek kurzu, pyłu czy innego rodzaju drobinek. Pielęgnacja psa rasy gończy polski z rudym umaszczeniem polega na doborze odpowiedniego szamponu, najlepiej przeznaczonego właśnie do rudej sierści. Tego typu produkty można nabyć w dobrych sklepach z akcesoriami dla zwierząt.

Zobacz też:  Gończy polski czekoladowy

Gończy polski rudy – usposobienie

Kolor umaszczenia gończych polskich nie wpływa zasadniczo na ich charakter. Są to psy myśliwskie, które doskonale czują się przede wszystkim na dworze, mogąc swobodnie się wybiegać. Gończy polski rudy ma bardzo silnie rozwinięty instynkt, jednak dzięki odpowiedniej tresurze w konkretnych sytuacjach przybiera pożądane postawy.

Fot. via Wikipedia: B.Zielińska CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też