Gończy polski czekoladowy

Psy rasy gończy polski mogą mieć trojakie umaszczenie. Najczęściej występuje ono w kolorze czarnym z delikatnym podpalenie, jednak może również mieć barwę rudą bądź czekoladową. To właśnie ten ostatni kolor jest bardzo pożądane przez potencjalnych właścicieli. Co należy wiedzieć o czekoladowych psach rasy gończy polski?
Marcin
gończy polski czekoladowy

Czekoladowy, a może brązowy?

Nazwa koloru umaszczenia w przypadku gończych polskich może być bardzo myląca, zwłaszcza jeżeli zależy nam na psie czekoladowym. Otóż przyjęło się nazywać barwę jego umaszczenia właśnie w ten sposób, jednak warto wiedzieć, że nie jest to jedyna, funkcjonująca w obiegu nazwa. Bardzo często potencjalni właściciele mogą też spotkać się z kolorem brązowym czy z angielskiego „brown tan”. Warto mieć świadomość, że nie są to trzy, zupełnie różne kolory – w rzeczywistości dotyczą tego samego odcienia. To, jak hodowca go nazwie, jest już indywidualną sprawą. Czy gończy polski czekoladowy rzeczywiście ma kolor ciemnej, gorzkiej czekolady? Otóż nie do końca, gdyż w praktyce kolor ten przypomina raczej typowy brąz, niż ciemną czekoladę. Oczywiście, każdy pies jest inny, zatem różnić może się także odcień jego umaszczenia, niemniej jednak trudno mówić tutaj o kolorze czekoladowym, takim jak występuje na przykład w przypadku labradorów. O ile osobom, które kupują psa ze względu na jego zdolności myśliwskie nie sprawia to większego problemu, o tyle niektórzy pieczołowicie poszukują gończych polskich o iście czekoladowej sierści.

“To właśnie ciekawy wygląd i charakter tych psów zachęca twórców filmowych do pokazania ich na ekranach. Często wykorzystywane są przy scenach myśliwskich, ale nie tylko!” – podaje serwis Filmi.pl

Pielęgnacja gończych polskich czekoladowych – na czym polega?

Pielęgnacja psów rasy gończy polski nie jest szczególnie skomplikowana, co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób, które nie czują się na siłach, aby organizować psu długie i częste zabiegi. Generalnie dbanie o psa gończy polski sprowadza się do regularnych kąpieli – są one bardzo istotne, bowiem pies spędza sporo czasu na dworze, często w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych. Dzięki częstym kąpielom możemy dodatkowo zadbać o higienę zwierzęcia. Gończy polski czekoladowy może być kąpany w tradycyjnych szamponach, jednak niektórzy wybierają specjalistyczne środki, przeznaczone właśnie do pielęgnacji sierści w odcieniach brązu. Jest to dobry wybór, jeśli pies bierze udział w różnego rodzaju konkursach, w których ocenia się między innymi jego umaszczenie. Pielęgnacja psa rasy gończy polski opiera się również na częstych rozczesywaniu jego sierści, koniecznie z włosem, nigdy natomiast pod włos. Podobnie jak w przypadku kąpieli, bardzo istotna jest tutaj regularność. Rozczesywanie sierści powinno mieć miejsce przynajmniej raz w tygodniu, choć oczywiście dobrze, jeśli mamy możliwość robić to częściej. O czekoladowe psy rasy gończy polski nie trzeba dbać w inny sposób, jednak warto też pamiętać o odpowiedniej diecie, która ma niemały wpływ na wygląd sierści psa. Choć w przypadku tej rasy ma ona naturalną tendencję do błyszczenia, menu bogate w składniki odżywcze sprawia, że wygląda ona zdrowiej i jeszcze piękniej się prezentuje.

Zobacz też:  Gończy polski brązowy

Foto: Elzbieta Ziółek, CC-BY-2.5 via WikipediaZobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też