Gończy polski opinie myśliwych

Rolą psów rasy gończy polski jest przede wszystkim polowanie – są to zwierzęta myśliwskie, które doskonale radzą sobie podczas łowów. Myśliwi doceniają gończych polski za ich wysoką inteligencję, rozwagę, ale również spryt i indywidualizm. Co dokładnie sądzą o tej rasie? Czy rzeczywiście psy te sprawdzają się podczas polowań?
Marcin
gończy polski opinie myśliwych

Pies stworzony do polowania

Gończy polski to pies, którego główną rolą jest polowanie, a to za sprawą dużej wytrzymałości oraz silnie rozwiniętych instynktów. Charakterystyka gończych polski mówi, że psy te są w stanie poradzić sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych, dlatego mogą pracować na przykład w wyższych partiach gór. Sposób działania podczas polowania jest następujący – pies oszczekuje zwierzynę, mając ją wywabić ze swojej kryjówki i zaprowadzić w odpowiednie miejsce, tam, gdzie czekają już myśliwi. Szczekając, bardzo często zdarza mu się zmieniać ton, co jest przemyślanym działaniem. Dzięki temu sprawny łowca odróżni wstępnie gatunek zwierzyny, za którym podąża gończy polski. Psy tej rasy doskonale sprawdzają się podczas polowań, jednak nie jest to ich jedyna rola. Mogą także stróżować, gdyż głośnym szczekaniem zawiadamiają o potencjalnym zagrożeniu. Gończy polski jest nieufny w stosunku do obcych, jednak odpowiednio wytresowany nie powinien zaatakować bez powodu. Pełni on więc jedynie funkcję ostrzegawczą. Gończy polski potrafi także sprawnie aportować.

Co o psach rasy gończy polski sądzą doświadczeni myśliwi?

Opinie myśliwych o gończy polski są do siebie bardzo zbliżone. Zdecydowana większość postrzega je jako zwierzęta inteligentne, które dobrze potrafią poradzić sobie z nadchodzącym zagrożeniem. Działają bardzo rozważnie, nie podejmując przy tym pochopnych decyzji. Doskonale sprawdzają się podczas poszukiwań konkretnych gatunków zwierząt, gdyż każdy z nich tropią innym głosem. Dla każdego myśliwego jest to niezwykle pomocne, zwłaszcza jeśli dobrze zna on psa i potrafi wstępnie rozróżnić jego ton głosu. Gończy polski to indywidualista, który potrafi wrócić w to samo miejsce nawet po kilku godzinach, co świadczy dodatkowo o jego dużej inteligencji. Niemniej jednak myśliwi zgodnie przyznają, że gończy polski nie jest łatwym psem. Choć niezwykle pomocny i mądry, to jednak ma też swój charakter, czasami bardzo trudny. Warto mieć na uwadze, że każdy pies jest trochę inny i wymaga od właściciela indywidualnego podejścia. Gończy polski to rasa, której trzeba poświęcić sporo czasu. W tym przypadku bardzo istotne są przede wszystkim szkolenia, które odbywają się pod okiem specjalistów. Ponadto właściciel musi we własnym zakresie pracować ze zwierzęciem, tak aby ciągle doskonalić jego umiejętności. Warto mieć na uwadze, że regularne treningi i odpowiednie podejście mogą uczynić z psa nie tylko doskonałego przyjaciela, lecz również bardzo dobrego myśliwego. To dlatego tak wielu polujących decyduje się na zakup psa rasy gończy polski, z którym mogą spędzać czas podczas wspólnych wypraw łowieckich.

Zobacz też:  Czy gończy polski może mieszkać w budzie?

Fot. via Wikipedia: I, Piotr Wesołowski, CC BY 2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też