Gończy polski a dzieci

Rodzice mieszkający w domu z małymi, a także nieco starszymi dziećmi, bardzo często decydują się na zakup psa. Nie zawsze jest to decyzja podjęta wspólnie z pociechami – czasami pies jest właśnie niespełnionym marzeniem rodziców. Niemniej jednak w takich sytuacjach należy wybierać psy, które nie mają większego problemu z zaakceptowaniem dzieci. Jak jest w przypadku psów rasy gończy polski?
Marcin
gończy polski a dzieci

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale

Podejście psów do dzieci

Decydując się na zakup psa, należy mieć na względzie przede wszystkim dobro jego oraz małych dzieci, które zamieszkują w domu. Wydaje się, że większość psów nie powinna mieć problemu z zaakceptowaniem maluchów, zwłaszcza jeśli te mieszkały w domu przed nimi. Niemniej jednak nie zawsze tak jest. Są psy, które nie wykazują zniecierpliwienia w stosunku do dzieci, pozwalając im jednocześnie na wspólną zabawę. Z drugiej strony, są i takie, które co prawda są w stanie zaakceptować dziecko, jednak wyłącznie w przypadku, gdy pozostaje ono w pewnej odległości i nie wchodzi na ich terytorium. Warto mieć na uwadze, że zachowania dzieci bywają różne – czasami chcą one po prostu pogłaskać zwierzę (należy pamiętać, że maluszki mogą nieświadomie krzywdzić przy tym psa), w innych przypadkach zabawa przybiera inny, nieprzyjemny dla psa wymiar. Rodzice muszą więc przede wszystkim kontrolować zachowanie swojej pociechy i jej postawę w stosunku do psa.

Gończy polski a dzieci

Gończy polski to pies, który na ogół dobrze przyjmuje towarzystwo dzieci, zwłaszcza tych starszych. Niemniej jednak musi być on szkolony od najmłodszych lat, tak aby był w stanie żyć w domu ze wszystkimi innymi mieszkańcami. Jeśli pies jest odpowiednio tresowany, to na ogół nie ma większego problemu z tolerancją dzieci, nawet tych najmłodszych. Jednocześnie należy pamiętać, aby kontakty maluchów z psem odbywały się pod okiem osoby dorosłej, najlepiej rodzica, a jednocześnie właściciela psa. Trzeba przy tym kontrolować zachowania dziecka, ucząc go, jak obchodzić się ze zwierzęciem. Tym samym pokazujemy psu, że akceptujemy dziecko i wspieramy je – on również będzie w stanie w takim przypadku zaakceptować malucha, gdyż gończy polski najczęściej powiela w tym aspekcie zachowania i postawy właściciela. Ze starszymi dziećmi pies jest w stanie wytworzyć niezwykłą więź, a więc stać się najlepszym przyjacielem naszej pociechy. Wymaga to jednak dużego zaangażowania nie tylko ze strony pupila, ale również dziecka, które powinno wykazywać się cierpliwością, spędzać z psem czas, a także dbać o jego prawidłowy rozwój.

Zobacz też:  Gończy polski w mieszkaniu

Obce dziecko w domu a gończy polski

Gończy polski bez problemu jest w stanie zaakceptować dziecko, które mieszka razem z nim w domu. Niemniej jednak pozostaje pytanie, jak jest w przypadku maluchów, które odwiedzają mieszkanie jedynie od czasu do czasu? Mowa tutaj na przykład o znajomych naszego dziecka, rodzinie czy przyjaciołach. Dzieci bardzo często widząc psa, natychmiast chcą go pogłaskać bądź pobawić się z nim. Tymczasem w tym przypadku takie zachowania nie są wskazane. Wręcz przeciwnie – pies będzie nieufny w stosunku do dziecka, dlatego jeśli maluch spróbuje się do niego zbliżyć, ten zacznie głośno szczekać. Dobrze wyszkolony pies nie zaatakuje, jednak będzie bronił swojej nietykalności. Warto o tym uprzedzić dzieci i ich rodziców, którzy nas odwiedzają. Nie oznacza to, że po pewnym czasie pies nie pozwoli się pogłaskać, zwłaszcza jeśli zobaczy, że dziecko nie robi mu krzywdy, a właściciel odnosi się do niego serdecznie. Niemniej jednak pierwsze kontakty z obcymi dziećmi mogą być trudne.

Fot. via Wikipedia: E.Ziolek CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też