Czy gończy polski może mieszkać w budzie?

Jeszcze do niedawna zamieszkiwanie psów w budach było na porządku dziennym, jednak nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy z tego, że nie wszystkie rasy mogą przebywać na świeżym powietrzu niemal całą dobę. Problem pojawia się zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Czy w takich warunkach gończy polski może mieszkać na dworze, w budzie?
Marcin
czy gończy polski może mieszkać w budzie

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem

Pies, któremu nie straszne trudne warunki

Potencjalni właściciele często zastanawiają się, czy gończy polski może mieszkać w budzie, a jeśli tak, to jakie warunki należy mu wtedy zapewnić? Otóż szukając odpowiedzi na to pytanie, warto bliżej przyjrzeć się samej charakterystyce zwierzęcia. Gończy polski to pies myśliwy, które osiąga średnie wymiary – maksymalnie 59 cm wzrostu. Jego głównym zadaniem jest uczestniczenie w polowaniach, które odbywają się w zmiennych warunkach pogodowych. Warto mieć na uwadze, że psy te mogą polować nawet w górach, gdzie warunki często są skrajnie niekorzystne. Wynika to z faktu, iż rasa ta cechuje się bardzo wysoką odpornością. Psy mogą przebywać w niskich temperaturach, które nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia czy życia. Dlatego też przyjmuje się, że gończy polski może mieszkać w budzie. W przypadku, gdy ma on stworzone odpowiednie warunki, takie mieszkanie może być dla niego nawet korzystniejsze. Dotyczy to zwłaszcza przypadku, w którym pies ma do dyspozycji duży ogród, w którym może biegać do woli, gdy tylko tego zechce.

Jak dbać o psa mieszkającego w budzie?

Psy rasy gończy polski mogą zamieszkiwać w budzie nawet zimą, zwłaszcza że w ostatnich latach w Polsce bywa ona stosunkowo łagodna. Niemniej jednak w przypadku, gdy temperatura spadnie znacząco poniżej zera, warto przenieść psa na jakiś czas do ciepłego mieszkania. Na co dzień natomiast należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Buda powinna być takich wymiarów, aby nasz pupil mógł swobodnie w niej wypoczywać. Pamiętajmy, że są to psy średniego wzrostu, dlatego zbyt mała buda może być dla nich zwyczajnie niewygodna. Ponadto pies powinien mieć zapewniony stały dostęp do wody pitnej – najlepiej, jeśli znajduje się ona w jego budzie. Należy ją często wymieniać, gdyż w krótkim czasie może ona ulec zanieczyszczeniu. Pamiętajmy również o stałym donoszeniu psu posiłków – weterynarze radzą, aby dzienną rację żywieniową podzielić na około 3 porcje. Dodatkowo możemy zaserwować psu przekąski. Dobrze, jeśli ma on do swojej dyspozycji przestrzeń do biegania – wtedy nie tylko spożytkuje energię, ale także nie będzie się nudził. Szczeniaki mieszkające w budzie powinny mieć dostęp do zabawek, a starszym psom warto również zaproponować dopasowane do ich gryzu kości, tak aby mogły swobodnie ćwiczyć mięśnie żuchwy. Gończy polski na ogół dobrze czuje się w budzie – jest to pies przystosowany do przebywania na zewnątrz, dlatego dłuższy pobyt na świeżym powietrzu nie stanowi dla niego żadnego problemu. Niemniej jednak przy bardzo niskich temperaturach warto przenieść pupila do domu.

Zobacz też:  Karma mokra dla kociąt – czy to najlepszy wybór?

Fot. via Wikipedia: Ewa Nowak CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też