Gończy polski czy posokowiec bawarski?

Osoby zainteresowane nabyciem psa, często zastanawiają się, czy wybrać rasę gończy polski, czy może lepszym wyborem będzie posokowiec bawarski? Psy te należą do grupy gończych, zatem towarzyszą człowiekowi w polowaniach, choć można je także udomowić. W jakich przypadkach warto postawić na psa rasy gończy polski, a w jakich na posokowiec bawarski?
Marcin
gończy polski czy posokowiec bawarski

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym

Gończy polski a posokowiec bawarski – podobieństwa

Gończy polski i posokowiec bawarski są do siebie bardzo podobne w wielu aspektach. Mają bardzo dobrze rozwinięty instynkt łowiecki, świetnie radzą sobie podczas polowań, a jednocześnie możliwe jest ich udomowienie. Zarówno gończy polski, jak i posokowiec bawarski chętnie odpowiadają na czułości ze strony właściciela, są również tolerancyjne w stosunku do dzieci oraz innych psów. Nie lubią natomiast obcych, choć można je wyszkolić tak, aby potrafiły zaakceptować przychodzących do domu gości. Co istotne, oba te psy, choć są świetnymi stróżami, nie atakują bez powodu. Warto mieć na uwadze, że ich pielęgnacja nie sprawia większego problemu – wystarczy tylko regularnie przeczesywać sierść oraz kąpać pupila. W diecie obu tych psów nie może zabraknąć pełnowartościowego białka, ograniczyć natomiast należy węglowodany. W przypadku obu psów bardzo istotna jest codzienna dawka ruchu, o której muszą pamiętać właściciele. Nie wystarczy wypuścić ich do ogrodu – konieczny jest długi spacer, podczas którego zwierzęta będą mogły się wybiegać.

Gończy polski a posokowiec bawarski – różnice

Gończy polski żyje około 15 lat, podczas gdy średnia długość życia posokowca bawarskiego jest nieco krótsza i wynosi od 11 do 13 lat. Są to również minimalnie mniejsze psy – ich wzrost oscyluje w granicach 47-52 cm, a waga mieści się w zakresie od 21 do 28 kg. Tymczasem gończy polski mierzy nawet 59 cm i waży średnio 22-26 kg. Różnice pomiędzy psami widoczne są w podejściu do zwierząt innego gatunku. Gończy polski z reguły nie ma większego problemu z zaakceptowaniem mniejszych zwierząt, choć oczywiście bardzo ważny jest tutaj aspekt socjalizacji. Tymczasem w przypadku posokowców bawarskich sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż małe zwierzęta mogą uruchamiać w nich instynkty łowieckie, zatem dyskusyjne jest trzymanie ich razem w domu. Tutaj jednak ponownie, wiele zależy od podejścia właścicieli i odpowiedniej socjalizacji zwierząt. Jeśli od początku wychowują się one razem, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że posokowiec bawarski zaakceptuje mniejsze zwierzę. Różnica pomiędzy zwierzętami widoczna jest również w cenie. Gończy polski dostępny jest już za 2000 zł, jednak jego średnia cena oscyluje w okolicach 2500 zł. Tymczasem posokowiec bawarski kosztuje minimum 25000 zł, natomiast zazwyczaj jego cena wynosi 3000 zł.

Zobacz też:  Dobra karma dla psa to podstawa

Gończy polski czy posokowiec bawarski – którego psa wybrać?

Potencjalni właściciele często zadają sobie pytanie, czy lepszym wyborem będzie gończy polski, czy może posokowiec bawarski? Warto jednak mieć świadomość, że różnice pomiędzy psami obu tych ras są stosunkowo niewielkie. Wymagają one dużo cierpliwości podczas szkolenia i socjalizacji, gdyż mają bardzo dobrze rozwinięte instynkty i są indywidualistami. Świetnie sprawdzają się podczas polowań, lecz nie ma większych problemów z ich udomowieniem, oczywiście przy odpowiednim podejściu. Zazwyczaj przyszli właściciele podejmują decyzję o zakupie gończego polskiego bądź posokowca bawarskiego na podstawie tego, jak blisko ich miejsca zamieszkania znajduje się hodowla. Powodem jest fakt, iż psy te są do siebie bardzo podobne, a różnice między nimi mają jedynie charakter kosmetyczny.

Fot. via Wikipedia: E.Ziolek CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też