Gończy polski w mieszkaniu

Gończy polski to jedna z ras, która zamieszkuje przede wszystkim w domach z ogrodem. Wiele osób twierdzi, że to właśnie duża przestrzeń do biegania jest w tym przypadku koniecznością. Czy psy tej rasy mogą więc żyć w mieszkaniu?
Marcin
gończy polski w mieszkaniu

Potrzeby psów rasy gończy polski

Nie ulega wątpliwości, że psy rasy gończy polski mają duże potrzeby, jeśli chodzi o swobodne bieganie, zatem przyjęło się, że powinny one żyć w miejscach, w których dostępna będzie dla nich odpowiednia przestrzeń. Takie warunki spełniają domy z ogrodami, jednak i w tym przypadku warto rozważyć jedną kwestię. Otóż nie wszyscy dysponują dużym, przestronnym ogrodem, w którym z powodzeniem pies mógłby się wybiegać. Konieczne będzie więc wychodzenie z nim poza dom, tak aby pupil mógł realizować swoje potrzeby. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli mieszkamy w bloku. W tym przypadku również musimy każdego dnia wyprowadzać psa na dłuższy spacer, tak aby ten miał wystarczająco dużo ruchu. Jak się okazuje, nie ma więc większego znaczenia, czy gończy polski zamieszkuje w domu, czy też w mieszkaniu w bloku. Sama nieruchomość nie stanowi dla psa żadnej różnicy, bowiem ani w domu, ani też w bloku nie ma on możliwości, aby zażyć odpowiednią dawkę ruchu. Ważne jest natomiast, jakie warunki rozwojowe stworzymy zwierzęciu.

Zdolności adaptacyjne gończych polskich

Z punktu widzenia potrzeb psa wiemy już, że gończy polski w mieszkaniu odnajduje się naprawdę dobrze. Niemniej jednak warto też zadać sobie pytanie o jego zdolności adaptacyjne, a więc o to, czy będzie on w stanie przyzwyczaić się do stosunkowo niewielkiej przestrzeni mieszkalnej? Otóż jak się okazuje, gończy polski ma doskonałe zdolności adaptacji nawet do miejsc, w których wcześniej nie było mu dane żyć. Szybko więc aklimatyzuje się w blokach, może zasiedlać nawet mieszkania o niewielkim metrażu. Zazwyczaj wystarczy kilka dni, aby gończy polski przystosował się do życia w nowym miejscu. Należy jednocześnie pamiętać, aby stworzyć psu odpowiednie warunki mieszkalne – musi on posiadać własne miejsce do snu i odpoczynku, ważne są również różnego typu zabawki, pozostające do jego dyspozycji. Gończy polski może pozostawać sam w mieszkaniu przez dłuższy czas, gdy domownicy są na przykład w pracy, jednak każdego dnia, bez względu na porę roku, należy zadbać o jego potrzeby, wyprowadzając go na długi spacer. W przeciwnym razie gończy polski nie będzie czuł się dobrze, i to bez względu na to, czy będzie zamieszkiwał w bloku, czy też w dużym, przestronnym domu.

Zobacz też:  Gończy polski a dzieci

Fot. via Wikipedia: Beata Raciborska CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też