Do kiedy rośnie gończy polski?

Psy rasy gończy polski osiągają średnie rozmiary, jednak ich rozwój w ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy przebiega bardzo intensywnie. W ciągu kilku miesięcy jesteśmy w stanie zauważyć różnicę pomiędzy szczeniakiem, a niemalże dorosłym psem. Jak długo rośnie gończy polski i jakie wymiary finalnie osiąga?
Marcin
gończy polski do kiedy rośnie

Gończy polski – średni wzrost i waga

Przyjmuje się, że psy rasy gończy polski osiągają wymiary od 55 do 59 cm. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że suki są nieco mniejsze – mogą one mierzyć od 50 do 55 cm. Średnia waga tych psów nie została ustalona, dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza weterynarii, tak aby na bieżąco ją kontrolować. Niemniej jednak lekarze twierdzą, że gończy polski powinien ważyć od 22 do około 26 kg, choć oczywiście ostateczna waga pozostaje kwestią indywidualną. Zazwyczaj nieco lżejsze są suki, które mogą ważyć zaledwie 20 kg. Jest to waga adekwatna do ich niższego wzrostu. Ze względu na dużą aktywność fizyczną, jakiej potrzebują te psy, zazwyczaj nie mają one problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Do kiedy rośnie gończy polski?

Potencjalni właściciele psów zadają sobie pytanie, do kiedy rośnie gończy polski? Otóż średni czas wzrostu tej rasy oszacowano na 12-18 miesięcy. W praktyce oznacza to, że niektóre psy osiągają prawidłowe wymiary już po roku, inne dopiero po półtorej roku. Są i takie psy, które dojrzałość osiągają po niemal 24 miesiącach – w większości przypadków są to suki. Przez ten czas pies powinien być pod stałą obserwacją weterynarza, który będzie kontrolował, czy procesy rozwojowe przybiegają prawidłowo. Okres wzrastania powinien jednak zakończyć się po maksymalnie 2 latach.

Jak wspierać zdrowy rozwój psów rasy gończy polski?

W przypadku psów możemy zaobserwować takie samo zjawisko, jak u ludzi – niektórzy rosną szybciej, inni prawidłowe wymiary osiągają nieco później. Choć nie mamy wpływu na to, kiedy zakończy się okres rozwojowy naszego psa, to jednak możemy go odpowiednio wspierać. Na co w szczególności warto zwrócić uwagę? Otóż gończy polski to pies, który potrzebuje dużej dawki ruchu każdego dnia. Nic dziwnego – ostatecznie ma on usposobienie myśliwskie, zatem naprawdę musi się wybiegać. Właściciele powinni zadbać o to, aby pies miał odpowiednie warunki do codziennej aktywności – nie wystarczy wypuścić go do ogrodu, gdyż gończy polski potrzebuje naprawdę dużo przestrzeni, aby spożytkować energię. Istotną kwestią jest również zdrowa dieta, oparta na pełnowartościowym białku, najlepiej pochodzącym z mięsa. Ograniczamy natomiast ilość węglowodanów w diecie, które nie służą zwierzęciu. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza jeśli podstawą diety jest karma sucha. Gończy polski nie jest psem, który często choruje, niemniej jednak warto regularnie odwiedzać weterynarza, aby upewnić się, że z naszym pupilem wszystko jest w porządku. Istotne jest to zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu – sprawdzamy wtedy między innymi, czy pies prawidłowo przybiera na wadze.

Zobacz też:  Pyszne przysmaki dla Twojego chomika – spraw, aby jedzenie stało się przyjemnością

Fot. via Wikipedia: Wojciech Machaj CC-BY-2.5Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też