Ogar polski a gończy polski

Chcąc kupić psa myśliwskiego, często mamy dylemat, czy wybrać ogara polskiego, czy może gończego polskiego. Warto mieć na uwadze, że psy te, choć myśliwskie, mają zupełnie inne charaktery i usposobienie. W czym są do siebie podobne, a czym się różną? Który pies będzie lepszym wyborem w konkretnym przypadku?
Marcin
ogar polski a gończy polski

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z

Myśliwskie, lecz zupełnie inne

Tym, co łączy ogara polskiego i gończego polskiego jest fakt, iż pierwotnie były one wykorzystywane głównie podczas polowań. O ile jednak gończy polski wciąż ma bardzo rozwinięty instynkt myśliwski, o tyle gończy polski przypomina sobie o nim wyłącznie wtedy, gdy celowo się go rozbudza. Na co dzień ogar polski to spokojny pies, bardzo przyjazny człowiekowi. Potrzebuje długich spacerów, najlepiej w lesie, jednak pozostałą część dnia jest w stanie przeleżeć na swoim posłaniu. Nie potrzebuje więc bardzo dużo ruchu, choć oczywiście nie można zapominać o codziennych wyjściach, najlepiej w miejsca, gdzie pies będzie mógł swobodnie się wybiegać. Pies ten ceni sobie czułość, lubi był głaskany, zachowuje się niezwykle spokojnie również w stosunku do dzieci. Tymczasem gończy polski ma zupełnie inny charakter. Pies ten przede wszystkim potrzebuje dużej dawki ruchu każdego dnia, jest ruchliwy i zwykle nie lubi siedzieć w jednym miejscu przez dłuższy czas, choć w dużej mierze zależy to również od jego przyzwyczajeń. Gończy polski to pies z natury nieufny, nie lubiący obcych, ale jednocześnie nie atakujący bez powodu. Bardzo istotne w jego życiu są polowania, gdyż w dalszym ciągu instynkt myśliwski pozostaje mocno rozwinięty. Oczywiście, nie trzeba brać udziału w rzeczywistych łowach – psu często wystarczają konkursy myśliwskie czy ścieżki tropowe.

Ogar polski a gończy polski – którego psa wybrać?

Ogar polski a gończy polski to tak naprawdę dwa różne psy, o zupełnie innym usposobieniu. Niemniej jednak mają one jedną cechę wspólną – obie rasy potrzebują odpowiedniej tresury, poświęcenia i dużego zaangażowania ze strony właściciela. Do ich przyjęcia do domu należy się odpowiednio przygotować, i to nie tylko w kwestii zakupu wyprawki, ale przede wszystkim pod kątem obchodzenia się ze zwierzęciem. Jeśli jesteśmy gotowi na codzienne, długie spacery i możemy tym samym zapewnić psu odpowiednia dawkę ruchu, warto wybrać rasę gończy polski. Dotyczy to również osób, które zawodowo lub z pasji polują albo przynajmniej chętnie nauczą się polować w „sztucznych” warunkach. Tymczasem osoby, które poszukują spokojniejszego zwierzęcia, które doskonale czuje się w domowych warunkach, powinny zdecydować się na ogara polskiego. Oczywiście, podobnie jak gończy polski, wymaga on dużej ilości poświęconego czasu, codziennych spacerów oraz właściwej tresury. Sprawdzi się natomiast w małych mieszkaniach oraz tych, w których domownikami są także małe dzieci. Z jednej strony spokojny i uwielbiający czułości, z drugiej strony potrzebujący dużej dawki aktywności każdego dnia – taki właśnie jest ogar polski.

Zobacz też:  Gończy polski - opinie

Fot. główne: M.Dytel CC-BY-2.5 via WikipediaZobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też